Post ଅଫିସର ଏହି ସ୍କିମ ଆପଣଙ୍କୁ କରିଦେବ କୋଟିପତି ,ମାସକୁ ଏତିକି ଟଙ୍କା ଜମା କରି ପାଇପାରିବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ,ଶୀଘ୍ର ଉଠାନ୍ତୁ ଲାଭ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଦମଦାର ସ୍କିମ ଅଳ୍ପ ନିବେଶରେ ମିଳିବ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ନିଜ ହିସାବରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ଗ୍ରାହକ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଟଙ୍କା ରଖି ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଆଣିଛି ନିଆରା ଯୋଜନା ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଳ୍ପ ବିନିଯୋଗରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦମଦାର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳି ପାରିବ |ସରକାର ଦେଶର ଗ୍ରାମୀଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ଜୀବନ ବୀମା ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲେ

1993 ରେ କମିଟି ନଜର ରଖିଥିଲେ ଯେ ଦେଶରେ ବୀମା ଭୁକ୍ତ ଜନ ଜନ ସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର 22 ପ୍ରତିଶତ ବୀମା ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି |ଜୀବନ ବୀମା ପାଣ୍ଠିର ମୋଟ ଘରୋଇ ସଞ୍ଚୟର 10 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ପରେ ଏହି କମିଟିର ସୁପାରିସକୁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ଜୀବନ ବୀମା ବ୍ୟବସାୟୀ କାରବାର ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହାର କଭରେଜ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଳ ଉଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି |

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଜନ ସାଧାରଣଙ୍କୁ ବୀମା କଭର ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗ ଏବଂ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବା |ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ବୀମା ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରିବା |ଏହି ଗ୍ରାମ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ସର୍ବନିମ୍ନ ରାଶି ମୁଖ୍ୟତଃ ଦଶ ହଜାରରୁ ଦଶ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଏହି ଯୋଜନାର ମାସିକ ,ତ୍ରୟ ମାସିକ ,ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ଭାବରେ ଆପଣ ପାଇପାରିବେ |ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ବିମାନର ଲାଭ ହେଉଛି ଯଦି ପଲିସି ଧାରୀ ବୀମା ପଲିସିର ପରିପକ୍ୱତା ତାରିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ବୋନସ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିପକ୍ୱତା ଲାଭ ରାଶି ଦାବି କରିବା ଉଚିତ |

ବୀମା ମୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ କାଳରେ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ପଲିସି ଧାରୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ବୋନସ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଶି ନିଶ୍ଚିତ ହେବ |ପ୍ରାପ୍ତ ଲାଭ ସେହି ଶତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାଇ ହେବ ଯାହା ପ୍ରିମିୟମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବୀମା ପଲିସି ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *