RBI କରିଦେଲେ ଏମିତି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, UPI Payment କରୁଥିଲେ ନିହାତି ଦେଖ…

ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ UPI ବ୍ୟବହାର କରିକି କାହାକୁ ପଇସା ପଠାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ପଇସା ଆଣୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ବଡ଼ ଅପଡେଟ | ଏବେ UPI ପେମେଣ୍ଟକୁ ନେଇକି ଆସିଲା ବଡ଼ ଅପଡେଟ ତେବେ କଣ ଆସିଛି ଅପଡେଟ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା | UPI ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେବାର ଶୈଳୀ ପରିବର୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଆପଣ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନକୁ ଆପଣଙ୍କ ଭାଷାରେ UPI ପେମେଣ୍ଟ ଦେବାକୁ କହିପାରିବେ |

ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା NPCI ମାଧ୍ୟରେ ସ୍ୱରଭିତ୍ତିକ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହାର ଉଦ୍ଧେଷ୍ୟ ହେଉଛି UPI ପେମେଣ୍ଟକୁ ଅଧିକ ସୁଗମ କରିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ଏହି ନୂତନ ସୁବିଧା NPCI ରେ ଯୋଡ଼ାଯିବ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ଚେକ B 2 B ସ୍ଥାନାନ୍ତରତ ବିଦୂତ ଦେୟ ଏବଂ ଭଏସ କମାଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଫାଷ୍ଟଟେଗ ରିଚାର୍ଜ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାରବାରକୁ ଅନୁମତି ଦେବ |

ଫାଇନସିଆଲ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାଇ ଭାସିଲି CEO ଅମିତବ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଡିଜିଟାଲ ଓ ସ୍ଵାକ୍ଷରତା ବ୍ୟବଧାନକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚୁ | କାରବାରକୁ ସୁବିଧା ଜନକକରିବା ଆମପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ପୁର୍ଣ ଏହି ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଯୋଜନା ପାଇଁ NPCI ଏବଂ କିଷାନ ପର୍ଟ ପରି ପଦକ୍ଷପ ଗୁଡିକର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ନାଗ ଗୁରୁତ୍ୱରୂପକ କରିଥିଲେ RBI ରାଜ୍ୟପାଳ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ହେଲୋ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାଇ ରହିଛି |

ଏହି ପଦକ୍ଷପ Rଏଳିକନ ଏବଂ ଅୟଡି ଡିଭାଇସ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ଲାଟ୍ଫର୍ମରେ ନିଜ ଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ UPI ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ UPI ଲକ୍ଷ ରଖିଛି | UPI ମାଧ୍ୟ୍ୟମରେ କାରବାରରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଧାରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *