ରାସ୍ତାରେ କଣ ପାଇଁ ଥାଏ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ…କଣ ପାଇଁ ହୁଏ ଏହି ଖୁଣ୍ଟାରେ ଏପରି ରଙ୍ଗ, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ

ବନ୍ଧୁଗଣ ରାସ୍ତାରେ ଗଲାବେଳେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଆମ ନଜରକୁ ଆସିଥାଏ ଆମ ନାଜରେ ପଡୁଥିବା ସବୁ ଜିନିଷ ଆମର ମାନେ ରହେନାହିଁ ସେଠି ମଧ୍ୟରୁ ଅମେକିଛି ମାନେ ରଖି ଥାଉତ ଆଉ କିଛି ଭୁଲିଯାଇ ଥାଉ | ରାସ୍ତା କଡରେ ପୋତାଯାଇଥିବା ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ପଡିଥାଏ ଏହି ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟାରେ ଜାଗର ନାମ ସହ ଦୂରତା ଲେଖା ଯାଇଥାଏ |

ତେବେ ଆପଣ କେବେ ଏହି ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯଦି ଦେଖି ଛନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଅନୁମାନ କରିବେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗାଯାଇଥାଏ | କେତେକ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟାରେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗତ ଓ କେତେକ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଲଗାଯାଇଥାଏ ପୁଣି କେତେକ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟାରେ ନାଲି ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗ ମରାଯାଇଥାଏ |

ତେବେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଏକ ଅଲଗା କାରଣ ରହିଛି ଏହି ରଙ୍ଗ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଁଚିବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କୁ ଧଳା ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ମରାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଆପଣ ଜାଣିଯିବେ ଯେ ଆପଣ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି | ଧଳା ହଳିଦିଅ ଖୁଣ୍ଟ ଜାତୀୟ ରାଜାପଥର କଡ଼ରେହିଁ ଲଗାଯାଇଥାଏ |

ସେହି ପରି ରାସ୍ତା କଡରେ ଆପଣ ଧଳା ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ମରାଯାଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ ଦେଖିଥିବେ ଏହାର ମନେହେଲା ଆପଣ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ରାସ୍ତାର ସମସ୍ତ ଦାଇତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର | ଅନ୍ୟ ପଟରେ ରାସ୍ତା କଡରେ ଧଳା ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ କଳା ରଙ୍ଗ ମରାଯାଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ ଦେଖିଥିବେ ଏହାର ମାନେ ହେଲା ଆପଣ ଏକ ବଡ଼ ସହର ପାଖ ପାଖି ଅଛନ୍ତି | ଆପଣ ଯେଉଁ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ସେହି ରାସ୍ତା ସେହି ବଡ଼ ସହରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି ଏବଂ ଏକ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧୀନରେ ରହିଛି |

ରାସ୍ତାରେ ଯଦି ଧଳା ନାରଙ୍ଗୀ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ତାହେଲେ ଜାଣିବେ ଆପଣ ସେହି କଡରେ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ସଡ଼କ ଯୋଜନାର ଅନ୍ତର୍ଗତ | ଏହି ରାସ୍ତା ରାଜପଥରୁ କୌଣସି ଏକ ଗାଁକୁ ଯାଉଥିବା ଲିଙ୍କ ରୋଡ଼ ବୋଲି ଜାଣିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *