Breking news -ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ଼ ଖୁସି ଖବର ,ସରକାର କରିଲେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା ,ଏଣିକି ରାସନ କାର୍ଡରେ ମିଳିବ ନୂଆ ସୁବିଧା

ନମସ୍କାର ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଏବେ ଏବେ ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ବଡ଼ ଖୁସି ଖବର ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡ ରହିଛି ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ନୂଆ ସୁବିଧା ପୁଣି ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ମାଗଣା ରାସନ ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆସିଲା ନୂଆ ସୂଚନା ଆସନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପଡେଟ ଜାଣିବା |ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡ ରହିଛି ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ | ମୋଦି ସରକାର ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାକୁ ଜୁନ 24 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଉଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ଅଶିକୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି |

ତେବେ ଇକୋନୋମିକ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାଇ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |ଏହା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ସରକାରୀ କର୍ମ ଅନୁଯାଇ PMGKY ଅର୍ଥାତ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯାଇ ପାରିବ |ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କ୍ୟାବିନେଟ

ଏହି ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନ୍ୟୂମେରିକ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନାର ଛଅ ମାସର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ବରହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଉଳ ଏବଂ ଗହମ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବେ ନାହିଁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁଯାଇ ସରକାର ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ କିମ୍ବା ଗହମ ଯୋଗାଇ ଥାଆନ୍ତି

ତେବେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତୋଦୟ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ମାସକୁ 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପାଇ ଥାଆନ୍ତି |ତେବେ ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ 2022 ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନାରେ |

ଯାହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟକ 80 କୋଟି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ପାଞ୍ଚ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ |ତେବେ ଠିକ ସେମିତି ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନକୁ ଲକ୍ଷ କରି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଜଯିନାରେ ଅଧୀନରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ମାଗଣା ଚାଉଳ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *