Weather Update: ପୁଣି ଓଡିଶାକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଭୟଙ୍କର ବାତ୍ୟା, ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦେଲେ ବଡ ସୁଚନା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଅପଡେଟ…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଡ଼ ଖବର ପାଣିପାଗକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଓଡିଶାକୁ ପୁଣି ବାତ୍ୟା ଭୟ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଆସିପାରେ ବାତ୍ୟା ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପଡେଟ |ତେବେ ଓଡିଶାକୁ ପୁଣି ବାତ୍ୟା ଭୟ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଆସିପାରେ ବାତ୍ୟା ଅକ୍ଟୋବରରେ ଓଡିଶାକୁ ରହିଛି ବାତ୍ୟା ଭୟ |ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ବାତ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଆଉ ଏହି ବାତ୍ୟାଟି ଓଡିଶା ମୁହାଁ ହେବ ବୋଲି କିଛି ମଡେଲରୁ ଏବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି |

ତେବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ ଜସନ ନିକଲସ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି |ଯାହା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇପାରେ |ପାଣିପାଗ ଆକଳନ ସଂସ୍ଥା ଏନସେଫି ଜି ଏଫଏସ ଓ ୟୁରୋପୀୟ ମଡେଲ ଅନୁସାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ଵବର୍ତ୍ତୀ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ପାଖାପାଖି 28 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଆଡ଼କୁ ଅବପାତର ରୂପ ନେବା ସହ ଆନ୍ଦ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶା ମୁହାଁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ହୋଇଛି |ସେହିପରି 29 ତାରିକ ବେଳକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଅବପାତ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଏହା ଆହୁରି ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରି ପଶ୍ଚିମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ |

ତେବେ 1999 ମହାବାତ୍ୟା ,2013 ଫାଇନିଲ ଆଦି ବାତ୍ୟା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ହୋଇଛି ତେଣୁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଆଉ ଏକ ବାତ୍ୟା ଆସିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି |ଓଡିଶା ଉପରେ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବ କଣ ରହିବ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *