ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣିମାରୁ ୧୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପବନ, ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦେଲେ Bada ସୂଚନା, ଏହି ସବୁ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା…

ନମସ୍କାର ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଏବେ ଆସିଲା ପାଣିପାଗକୁ ନେଇ ବଡ ଖବର ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣିମାରୁ ହେବ ପୁଣି ଥରେ ବର୍ଷା ଏବେ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହୁଥିବା ବେଳେ ଅସହ୍ୟ ଗୁଳିଗୁଳି ହେଉଛି | ଅଧିକାଂଶ ଜାଗାରେ ଗରମ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣିମା ପରେ ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି | ତେବେ ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିନେଵାବ କେଉଁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସକ୍ରିୟ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିଛି ଆଜି ମାଲକାନଗିରି, କୋରାଫୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ରାୟଗଡା, ଗଜପତି ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜୁଳି ଘଡଘଡି ସହିତ ବର୍ଷା ହେଉଛି | ମୌସୁମୀ ଜନିତ ନିମ୍ନ ଚାପ ରେଖାର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ହିମାଳୟର ପାଦ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପୂର୍ବ ଭାଗ ଗୋକପୁର, ଦରଭଙ୍ଗ ବ୍ଲୁର ଘାଟରୁ ମଣିପୁର ଆଡକୁ ଲମ୍ବିଛି |

ଫଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ଆସନ୍ତା ଦୁଇଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହିବା ପରେ 30 ତାରିଖ ଆଡକୁ ପୁଣି ଥରେ ବର୍ଷା ହୋଇପରେ ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦୁଇଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହିବା ପରେ ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଆଡକୁ ପୁଣି ଥରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ |

ନୂଆପଡା, ବଲାଙ୍ଗୀର, ବରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ଅନୁଗୁଳ, ଦେବଗଡ଼, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଜୁଳି ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହିତ ହାଲୁକରୁ ମାଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ସେହି ଭଳି 31 ତାରିଖ ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ନେଇ ପାଗ ଅନୁକୂଳ ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଉତର ପୂର୍ବ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ଉପକୂଳରେ ଏକ ଘୃଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ଏହା ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବ ଯାହାର ପ୍ରଭାବରେ ଉତର ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ବିଶେଷ କରି ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ଵର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଢେ଼ଙ୍କନାଳ ଏବଂ ଅନୁଗୁଳ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭଗ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *