ରାସନ କାର୍ଡ ଥିଲେ ଶୀଘ୍ର ଦେଖନ୍ତୁ, ଆସିଲା ନୁଆ ନିୟମ, ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଥିଲେ କଟିଯିବ ଆପଣଙ୍କ ନାଁ Sarakar କରିଲେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା

ନମସ୍କାର ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ବହୁତ ବଡ଼ ଖବର ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରାସନ କାର୍ଡ ରହିଛି ଆଉ ଆପଣ ସେଥିରୁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ରାସନ କାର୍ଡ ସମ୍ଵଦକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଆଉ କିଛି ନୂଆ ସୂଚନା ଯାହା ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣି ରଖିବା ଜରୁରୀ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କ ରାସନ କାର୍ଡ ହୋଇପାରେ ବାତିଲ ତେବେ ଆସନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଜାଣିବା |

ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାସନ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ସଂଯୋଗ କରିବାର ସମୟ ସୀମା 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2023 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଜୁନ 30 ପାଇଁ ଏହାର ସମୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନ ବଣ୍ଟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜୁନ 15 2023 ରେ ଏକ ବଜେଟ ବିଯୁକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ନିଷ୍ପତି ଘୋଷଣା କରା ଯାଇଥିଲା |

ଯାହାକି ଅନ୍ତଦୟ ଯୋଜନା ପ୍ରାଥମିକ ଗୃହ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ସବସିଡ଼ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ କୁ ସୁବିଧା କରିବା ପାଇଁ ଗରିବ ପରିବାର ମାନଙ୍କୁ ରାସନ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପରିଚୟ ଏବଂ ଠିକଣାର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ସେବା କରିବା ନିମନ୍ତେ |

ଏହି ରାସନ କାର୍ଡ ବି ବହୁତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ |ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାଇ ରାସନ କାର୍ଡ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ଲେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ସ୍ୱଛତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ହେଉଛି ପିଡିଏଫ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ଔଷଧ |

ତେବେ ଏହି ରାସନ କାର୍ଡରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚାଉଳ ,ଗହମ ଏବଂ କଦଳୀ ଶସ୍ୟ ପରି ସବ୍ସିଡି ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ସବ୍ସିଡି ନିରପେକ୍ଷ ବଣ୍ଟନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀ ମାନେ ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *